ДОДАТИ ВІРШ
АБО
  Пори року    НЕМАЄ СНІГУ ВЖЕ

НЕМАЄ СНІГУ ВЖЕ

Немає снігу вже, нема,
Не стало льоду, хвиля змила,
Пора підсніжників пройшла,
А я знов… снігу захотіла.

Лише на мить,в долоню трішки,
Щоб пригуби́ти, як колись,
Тоді дитинство грало в сніжки,
По сні́гу са́ночки несли́сь.

Не тільки сніг —
лід хрускав в роті,
Мороз підлазив до кісто́к,
Стежки́, дороги у болоті —
По квіти га́йда у лісок!

Лелеки в небі… темні хвилі…
І чайки білі… гуркіт криг…
І верби… котики розцвілі…
І вітер поміж них.

04.04.2026.
Ганна Зубко

  Пори року    * * *

* * *

Приємна тінь від лип крислатих,
Приємний вітер залетів,
Згадалась липа поряд хати,
І кущ черемухи там цвів.

Вони цвіли́ у різну пору
І любувався, хто хотів,
Хрущі гуділи, бджоли хором,
І аромат дворо́м летів.

04.04.2026.
Ганна Зубко

  Пори року    * * *

* * *

Весна вже тішить, ряст розцвів,
Стежки зазеленіли,
Покрились щебетом птахів
Всі береги, долини.

Теплом все сіє скрізь весна,
Дощем тихеньким ро́сить,
А десь гостює вже гроза,
Вітрець здаля доносить.

03.04.2026.
Ганна Зубко

  Пори року    * * *

* * *

Розтанув сніг, струмочки зникли,
Віднесла кригу в даль вода,
Птахів у небі дружні клини
Вертають з криком до гнізда.

Біліють квітами, сині́ють
Галя́вини в лісах,
Всі схили зеленіють,
Показується ряст…

03.04.2026.
Ганна Зубко

  Пори року    Вiнок

Вiнок

Вiнок
Хрестослов
Лінива посмішка
Без погляду
Без жалю
Посивіють мрії мої

І зі мною
Підуть назавжди
Бо завжди
Обпадає вінок

І з цвітучої сливи
Що щасливо мовчить
І чекає
На чудо

І в цій темряві
Все
Ще чекає
На чудо

Се нечутно вінок свій знімає весна
Її серце калата-
-Є в грудях
Пустих як ніколи

1983

Лінива посмішка
Без погляду
Без жалю
Посивіють мрії мої

І зі мною
Підуть назавжди
Бо завжди
Обпадає вінок

І з цвітучої сливи
Що щасливо мовчить
І чекає
На чудо

І в цій темряві
Все
Ще чекає
На чудо

Се нечутно вінок свій знімає весна
Її серце калата-
-Є в грудях
Пустих як ніколи

1983

  Пори року    Блок Чердак або Над дахом сим i рештою дахiв

Блок Чердак або Над дахом сим i рештою дахiв

Над дахом сим i рештою дахiв

Що на світі вище
Вище світла стріх
Всі комини я вижу
Дахи з шинків усіх

Туди я н-ні н-ногою
Та й по що – тепер?
Ось – з нею лиш одною…
Навсе запер ті двері…

Вона – мене не чує
Слухає – не бачить
Тиха – гі не дихає
Біла – як мовчання…

Їсти не попросить…
В вітру на копійку
Краще буде слухать
Віхоли сопілку

Вітре сніжний дуХше
Давній друже мій
Подаруй лиш подих
Свій – дружині молодій

Подаруй їй сукню
Біліщу як ти
Наноси до неї в постіль
Всніжнені квітки

Дарував-с м’ми ледве горе
Льодовисті хмари
Подаруй й’ї – зорі ясні
Перл намисто парне

І вбрання їй дай сліпуче
Біле як т-той сніг твій
Стану-тану я жагуче
Оббіч її ніг…

Спів-вай мед-дом-м з-зав-вірюх-хо
Комин снігом засніж-жи
Най спит подруга с-солодка
В криж-жані свой’ї трун-ні

О, аби вона не встала
Всі-всі шелести вгамую…
Най вони не налякают
Милу в тому сні й'ї

1983

НА ЧЕРДАКЕ

Что' на свете выше
Светлых чердаков?
Вижу трубы, крыши
Дальних кабаков.

Путь туда заказан,
И на что – теперь?
Вот – я с ней лишь связан…
Вот – закрыта дверь…

А она не слышит –
Слышит – не глядит,
Тихая – не дышит,
Белая – молчит…

Уж не просит кушать…
Ветер свищет в щель.
Как мне любо слушать
Вьюжную свирель!

Ветер, снежный север,
Давний друг ты мне!
Подари ты веер
Молодой жене!

Подари ей платье
Белое, как ты!
Нанеси в кровать ей
Снежные цветы!

Ты дарил мне горе,
Тучи, да снега…
Подари ей зори,
Бусы, жемчуга!

Чтоб была нарядна
И, как снег, бела!
Чтоб глядел я жадно
Из того угла!..

Слаще пой ты, вьюга,
В снежную трубу,
Чтоб спала подруга
В ледяном гробу!

Чтоб она не встала,
Не скрипи, доска…
Чтоб не испугала
Милого дружка!

Декабрь 1906

  Пори року    Зупиняли в травi вiтер

Зупиняли в травi вiтер

Як косили
Не думали
Очі пам’ятали

Просто себе
Хилилось все
Аж від того краю

І з туману
Починали
З холоду криниці

Зупиняла
Розгортала
Хустку молодиця

Пахло полем
І травою
Розігріті коси

Зупинялись
Дивувались на
Ніженьки босі

Тою стежкою
Одною
Від самої хати

Було світа йти
Співалось
Як полегка хвиля

В’яже руки
Терпне вітер в
Голос милолиций

Мов хмаринка
Щастя врода
Гарна ніби сниться

1989

  Пори року    Розквіт…

Розквіт…

Розквітають спустілі поля,
Зелень рветься крізь мертві окови.
В кожній бруньці — пекуча жага
І гаряча пульсація крові.

Зігріває проміння ріллю,
Відступають холодні тумани.
Я цю вперту природу люблю,
Що корінням зашиє всі рани.

Скільки б зим не судилося нам,
Скільки б темрява світ не косила —
Проростає крізь попіл і злам
Невгасима і сонячна сила!

  Пори року    ГУЛЯЄ ВІТЕР

ГУЛЯЄ ВІТЕР

Птахи вже тут, затихло небо,
Сині́є проліском земля,
Гуляє вітер понад степом
І понад полем, де рілля.

Крадеться-бродить берегами,
У парі з хвилею біжить,
Розносить щебет між садами,
Танцює, крутиться, летить.

Кружляє вітер беззупину,
В весні грозу вже упіймав,
Сполохав зграю голуби́ну,
А потім небом доганяв.

Суху траву все гладить-чеше,
Густі, руді очерета́,
Злітає вгору, наче вперше,
А потім птахом десь сіда.

19.03.2026.
Г. Зубко

  Пори року    * * *

* * *

Трава суха і очерет сухий,
Немає паростків, ще рано,
Немає хвилі, лід крихкий,
Без щебету світанок.

Змінився берег, дуже порідів,
Рука людини
на́щось постаралась,
З алей він, лавок, ліхтарів,
І мало справжнього зосталось.

Все ж по землі приємніше іти,
Брести травою,
до кущів торкатись,
І поряд хвилі… Де таке знайти?
Куди тепер піти мені, податись?

Хоч березень
вже ластиться теплом,
Сережки вільхи
просяться в долоні —
Вода під льодом, під мостом,
Без хвиль, в неволі.

07.03.2026.
Г. Зубко

[contact-form-7 id="87" title="Formularz 1"]
[contact-form-7 id="87" title="Formularz 1"]