ДОДАТИ ВІРШ
АБО
  Лірика життя    Коріння душі

Коріння душі

Я знову у власному колі,
Я знову на холодній землі.
Та є лиш Аллах і сини мої,
І шепіт Шахади у вічній імлі.

«Ля іляха ілля Ллаг» — повторюю знову,
У цьому рядку мій притулок і щит.
Тримає мене ця священна основа,
Коли під ногами руйнується всесвіт.

Я вважав, я дуб — що стоїть і не гнеться,
Кремезний і гордий усім на заздрість.
Та шторм налетів, аж земля уже рветься,
І б'є у коріння цей шалений звір.

Мене вже зігнуло, ламаються віти,
Здається, ось-ось — і падіння прийде…
Але під землею тримають мої діти,
І Слово Твоє мене знов підійме!

Тріщить моя кора від лютого болю,
Нещадна стихія лютує і злиться.
Та я не віддам свою душу і волю,
Зігнутий дуб знов до неба піднімається!

Бо небо тримає над ним сильні крила,
І віра свята нову силу дає.
Молитва моя — найміцніша опора,
В Твоєму Імені — спасіння моє.

«Ля іляха ілля Ллаг» — звучить у тиші,
Шторм затихає, відходить пітьма.
Я знову стою. Спокій знов у душі,
Бо вище за Бога нічого нема.

  Лірика життя    Там, де зорі…

Там, де зорі…

Там, де зорі гаснуть тихо,
Де спинився часу біг,
Засинає міцно лихо,
Падає на плечі сніг.

Там тумани срібну пряжу
Сонно над рікою тчуть
І ніхто уже не скаже,
Де спокою нам здобуть.

Лиш поміж вітрів у тиші
Чути шепіт давніх мрій
Що колись цвіли мов вишні
У садку моїх надій.

Світ застиг немов у казці,
Сплять за обрієм віки.
Військо тіней в чорній масці
Сни несе через роки.

Зупинилось все, що мчало.
Стихло все, лиш чути біль.
Там, де серце спочивало,
Світло нам дарує ціль.

19 травня 2026 р.

  Воєнні    На війну…

На війну…

Тяглася ніч, полином пахло в хаті,
Свіча горіла, плакала в кутку.
Сльозу солону витирала мати,
Збирала свого сина на війну.

Вона в торбину свіжий хліб поклала,
Що пахнув полем, сонцем і дощем,
В сорочку оберіг вона вшивала,
Щоб захистила сина під вогнем.

«Візьми, мій сину, оберіг на груди,
Нехай від кулі серце вбереже.
І повертайся — я чекати буду…»
Перехрестила — й ворога кляне.

Він посміхнувся, обійняв за плечі:
«Прости, матусю, — вже пора іти.
Давай рюкзак та інші мої речі.
Іду… Не плач…» — майнула тінь сльози.

Переступив поріг і щез в тумані,
Підборів стукіт нишком затихав.
Лишилась мати — серце, рвана рана.
Неспокій душу рвав і шматував…

16 травня 2026 р.

  Воєнні    Було найваще сумку збирати

Було найваще сумку збирати

Було найважче — сумку збирати,
В одну валізу все життя впакувати.
Дитячі куртки, фото і ліки,
І сльози тихо складати навіки.
Домівка німа… ще пахне кавою,
На кухні чашки стоять, як залишені спогади.
А я по кімнатах ходила востаннє,
Ніби прощалась не з домом — з собою.

Взяти дітей… вести за руку
Кудись у ніч, у холодну чужину.
Де нас ніхто не чекав і не знав,
Де навіть Бог ніби мовчки мовчав.
І син запитав:
“Мамо, ми скоро додому?”
А я захлиналась словами у горлі,
Бо дім за спиною палав у тривозі,
А попереду — тільки вокзали й чужі дороги.

І я трималась… чуєш? трималась…
Хоч всередині все розривалось.
Усмішка дітям — а серце у попіл,
Бо дім залишився у кожному подиху.
І кожна ніч — ніби постріл у тишу,
Де я по пам’яті рідними вулицями йду.
Я все віддала б за один тільки ранок,
Щоб знову прокинутись вдома…
У своєму дому.

Чужі міста не лікують рани,
Вони просто вчать мовчати.
Тут люди живуть, поспішають, сміються,
А ти кожен день вчишся не зламатися.
І ніби сильна… і ніби жива…
Та інколи падаєш нишком вночі.
Бо так болить бути “тимчасово”,
Коли не знаєш, де твоє завтра.

Я не хотіла чужого щастя,
Я просто хотіла дітей врятувати.
І якщо треба — я знову пройду
Через цей страх… через цю темряву…
Але одного не пробачу ніколи —
Що нас змусили дім покидати.

Було найважче — двері закрити…та з рідними прощатись
І зрозуміти, що більше не буде “як раніше”.
Та поки дитяча рука в моїй руці —
Я витримаю.
Навіть якщо серце залишилось вдома.

  Лірика життя    Навіщо тоді ми?

Навіщо тоді ми?

Чому щоразу одне і те саме?
Чому ти знову пішла у тінь?
Чому мою біль ти не хочеш бачити?
Чому твоя поміч — лише коли вигідно тобі?

​Я з останніх сил стараюсь для вас,
А у відповідь чую: «Я піду від вас…»
«Я більше не можу, я хочу на волю,
Від сірих обов’язків і від долі».

​Навіщо тоді ми це все будували?
Навіщо обітниці Богу давали?
Навіщо любити, навіщо слова,
Якщо втеча — це відповідь головна?

​Так, я не ідеальний, я добре це знаю,
Я ради сім’ї себе вщент ламаю.
Змінююсь важко, день за днем,
Я через терни до світла йду вперто.

​Але це не стається за мить, за хвилину,
Потрібно чекати, не будувати стіни
Не можна лише вимагати й душити,
Потрібно і власну гординю лишити.

​Зміни себе, свій характер, свій спокій,
Зроби до терпіння хоч крок неглибокий.
Бо дім — це робота обох, а не гра,
Коли одному тікати пора.

  Воєнні    Я вчуся не плакати вголос

Я вчуся не плакати вголос

Я вчуся не плакати вголос,
Бо стіни запам’ятовують крик.
Я вчуся тримати спокій,
Хоч всередині — зламаний рік.
Я знаю напам’ять молитви,
І кожен сигнал — як суд.
Коли засвічується екран —
Мене пробиває, мов струм.
Я сплю в обіймах подушки,
Бо так ніби ближче до плеча.
Твій светр досі пахне домом —
І я в нього ховаю страх.
Я ставлю на стіл дві тарілки.
І чай наливаю на двох.
Бо якщо перестану чекати —
То хто тоді буде для нього Бог?
11.10.23

  Про життя    Словп,як стріли

Словп,як стріли

Слова, як стріли, випущені вмить, Не знаєш, чи повернеш їх назад. Життя непередбачуване, як ніч, І вмить може настати листопад.

Ми думали: "Встигнемо, ще скажем, Попросим вибачення, ще прийдем." Та вже порожньо там, де ми чекали, Останнє слово вже було… А де? І гіркота тепер – наш вічний хрест.

Ми не читали серця і не знали, Що на душі — чи біль, чи порожнеча, І не могли збагнути ми тоді, Що це був наш останній, тихий вечір.

Нам залишиться ця вперта тривога, Що наговорили ми багато слів, Але жодне не було тим важливим, Що мало прозвучати назавжди. Ми не почуєм більше того сміху… Життя без тебе буде просто тінь.

Хай цей урок, як біль, не дасть забути: Цінуйте час, цінуйте кожну мить! Не бійтесь говорити головного І відкладати "завтра" забороніть. Будьте добріші, ніжніші, щиріші До тих, хто поряд, поки б'ється пульс. Бо потім час лиш обернеться в спогад, І гіркий жаль вріжеться, як ніж гострий.

  Лірика життя    Я хочу писати вірші аж до болі

Я хочу писати вірші аж до болі

Я хочу писати вірші аж до болі,
щоб очі сльозилися, текли сльози прозорі,
мов ріки чисті, в них видніються зорі,
бо біль на душі зайняла всі простори.
Не знаю чому, та так боляче жити,
бо світ цей жорстокий може тебе захопити.
​Ця біль душевна – квиток до війни,
**Де кожен погляд – то мовчазний розтин. **
Ми бачимо чорне, де має бути світло,
І чуємо камінь там, де лунало жито.
Він випалив довіру, знівечив надію,
Посіяв у серцях холодну, злу стихію.
І як тоді радіти, як плекати цвіт,
Коли та жорстокість заливає світ?
​Я не пишу, я б’ю слова об стіни!
Це мій протест проти страшної тліни!
Нехай ці сльози стануть маніфестом,
Нехай цей біль буде могутнім жестом!
Бо тільки той, хто відчуває так глибоко,
Хто бачить світло через сліз потоки,
Зламає лід і прокричить: "Доволі!"
Він сильний – всупереч жорстокій долі.Я хочу писати вірші аж до болі,
щоб очі сльозилися, текли сльози прозорі,
мов ріки чисті, в них видніються зорі,
бо біль на душі зайняла всі простори.
Не знаю чому, та так боляче жити,
бо світ цей жорстокий може тебе захопити.
​Нащо ж ті барви, нащо та весна?
Коли душа, мов сіра і пуста?
І в кожному кутку – лише розруха,
А в серці – лише тиха, зла задуха.
Ти так бажаєш вирватись на волю,
Зруйнувати ту гірку, чорну долю.
Ти так бажаєш світла уві сні,
Щоб віднайти свої загублені пісні.
​Та знай: хоч біль твій нині ріже гостро,
Він – наче ґрунт, де проростає щось.
І ріки сліз, що чисті, мов алмази,
Це не кінець, це лиш початок фрази.
В них віддзеркалюються зорі недарма,
Бо навіть в темряві є світла панорама.
Ти пишеш, значить – борешся і йдеш!
Нехай цей біль дарує тобі Сенс

  Лірика    Не відпускаю, відпустивши

Не відпускаю, відпустивши

Я відпустив — мене не відпустило,
Забув — та пам’ять береже усе.
Вона приходить тихо і безсило,
І «вчора» знов затягує мене.

Там голоси, що вже давно затихли,
І погляд той, що в пам’яті живе.
Ми разом справді щось іще встигли,
Бо серце знов ту тишу рве і рве.

Я йду вперед — та кроки, мов по колу,
І кожен слід веде мене назад.
Неначе час спинив усе довкола,
І я в полоні згадок та принад.

А може, річ не в пам’яті, не в болі —
Не в тому, що лишилось чи пішло…
Я згаяв шанс, утратив частку долі,
Яку назад вже не верне ніхто.
— — —
Я відпустила — так мені здавалось,
Та щось у серці досі не мовчить.
Навчилась жити, ніби все ввижалось,
Та «вчора» знов у пам’яті болить.

Не ворушила тишу, ані слово
І не шукала більше виправдань.
Та тільки ти — і слово твоє знову
Ідуть крізь тишу прожитих мовчань.

Я теж пішла — вперед, не озиралась,
Ховала біль за звичне: «все мине».
Та щось між нами все ж таки зосталось —
Тебе не відпускає і мене.

То, може, справа зовсім не у часі,
Не в тім, що кожен з нас обрав свій шлях…
А в тім, що не наважились сказати
Те, що тепер живе у двох серцях.
06 квітня 2026 р

  Воєнні    Скільки живу і гадки я немала

Скільки живу і гадки я немала

Скільки живу і гадки я немала,
Що зможу зненавидіти когось аж так…
Тепер, на привеликий жаль, узнала….
Впізнала в москалях свій страх.
Нехай би швидше вже Москва та клята впалала,
Нехай грім Божий покарає їх!
Прошу я , Господи, воздай їм позаслузі
За всіх дітей, за матерів, за всіх людей,
Що постраждали враз…
За тих, хто тілом ще живий, а дух десь бродить поруч…
За сльози діточок і матерів,
За кожну краплю крові, нашого солдата,
За сльози юних вдів, майбутніх матерів…
За весь нарід, за всіх хто став нам поруч,
І постраждав від ницих тих катів…
Прошу я, Господи, помилуй нас ти грішних,
Пробач мене за те, що я роблю…
Бо я не зможу вже пробачити ніколи,
того що зроблено у наших всіх містах…
Закарбувалися навічно, ніби в коло:
Ірпінь та Буча, Волноваха, Харків…
А в Маріуполі, то просто жах…
Такого вже забути неможливо,
Пробачити не можна і за сотню літ…
Цвіт нації пішов уже на небо,
Щоб вимолити в Бога наш нарід.

03.04.2022 р.
Час 17.40

[contact-form-7 id="87" title="Formularz 1"]
[contact-form-7 id="87" title="Formularz 1"]