ДОДАТИ ВІРШ
АБО
  Філософські    Ілюзій підсолоджені руїни

Ілюзій підсолоджені руїни

Ми ходимо по гранях кришталю:
З одного боку — пустка гостра й гола,
А з іншого — у золотім пилу
Танцюють міражі в обіймах кола.

Схрестились леза у густій імлі,
І рвуть свідомість у шаленім танці.
Два ворога, дослідники душі —
Емоцій та німої тиші бранці.

Там, гола Правда світить як рентген,
Зриває маски, розкриває рани.
Вона жалю не знає і замін,
Пронизує до серця крізь тумани.

Ілюзія ж — медова і сліпа,
Дарує світ, якого серцем прагнеш.
У неї тепла і легка рука,
Яка погладжує, коли застрягнеш.

Допоки день не спалить ліхтарі,
І замок із піску не змиє хвиля,
Ми горимо у цій нестримній грі,
Де правди — крок, обманів — ціла миля.

Ілюзія — удар із-за спини,
У мозок цілить тихо й без упину.
Броня її — із золота й вини,
Дарує підсолоджену руїну.

І за щитом із вигаданих слів
Малює лише мрій крихкі кордони.
У неї армія із мрій і снів,
Що прагнуть захопити в серці трони.

А Правда йде вперед і напролом,
Без обладунків, з поглядом холодним.
Вона січе залізом і крилом,
І робить серце вільним і голодним.

Удар від Правди — опік назавжди,
Він спалює мости, лишає кроки.
Ілюзія ж — це втеча від грози,
Примарні заколисує потоки.

У тінях мрій і лез тверезих слів,
Цей бій триває в кожному диханні,
В нім Правда вириває з марних снів.
Ілюзія ж навіює чекання.
03 червня 2026 р.

  Філософські    Час обирає нас

Час обирає нас

Не ми обираєм час,
Час обирає нас.
Коли нам в світ прийти,
Коли нам з нього піти.

Не ми обираєм час,
Коли він потребує нас.
Коли нам в нього ввійти,
Себе щоб віднайти.

Коли життя бере,
Більше, ніж дає.
І вибір твій в тобі,
Де ти у боротьбі.

Події твого життя,
Як мапа для набуття,
І тільки воля твоя,
Веде до майбуття.

Кожен живе у свій час,
У кожного є свій шанс,
Як саме шлях пройти,
Щастя своє знайти.

Не ми обираєм час,
Час обирає нас.
21.05.2026

  Філософські    «Мистецтво правильних назв»

«Мистецтво правильних назв»

Бюрократія, хабар, корупція…
Та ми не так назвали оце все.
Повчитись треба нам у «демократії»,
Що «сталу аристократію» несе.
Корупцію назвіть лобізмом,
Хабар ви внеском назовіть,
А бюрократія хай буде транспарентність,
Її як не крути — вона мовчить.
А ще угода є у нас зі слідством,
Якщо вас за руку вже спіймали.
То мабуть мало їм ви дали,
Про це шкодуєте тепер надалі.
Чи може десь когось «нагріли»
Та сидите зараз у «милі»,
Захекавшись чекаєте на себе,
То хто ж до вас зараз прийде.
Або погляньте ви на Схід,
Там в них живе здавна бакшиш.
Якщо немаєш ти бакшиш,
Отримаєш в житті ти шиш.
І ось несеш ти той бакшиш
Сатрапу, в суд, або купцю,
Імаму, старому султану,
Якомусь молодому хану.
Життя тече, закон живе
Століттями у цьому краю.
І по закону все те, як годиться,
З арику всякому дають напитися.
Бо гроші люблять тишу,
А ви про них все кричите,
Від галасу гроші тікають,
І у кишенях у вас завжди пусте.
Змініть ви назви всі потрібними словами,
І зразу легше буде вам, побачите ви самі.
Не будуть тикати вас цим хабарем зловісним,
І буде «краще» нам всім жити у своїй Вітчизні.
А ви кого тут мали на увазі?
Усіх? Ой, боюсь загального я сказу.
Та не лякайтесь ви панове,
Для нас усіх це все не нове.
20.05.2026

  Філософські    Читаємо і пишемо буття

Читаємо і пишемо буття

У цьому світі кожен стук і крок —
Уламок лиш божественного плану.
Кувалдою на ньому час б’є строк,
І зашиває нитками тумани.

Ніщо не зникне в темряві століть:
Ні випадкова зустріч, ні розлука,
Ні дерево, що в парку шелестить,
Ні тиха радість, ні пекуча мука.

Небесний писар зважив на вагах
Усе: і кожну дію, і мовчання,
І записав ріст ниви на вітрах,
І тінь, яка лягла на запитання.

Ми — тільки знаки, що несе сувій,
Написані задовго до життя.
Але допоки серце ще щемить —
Читаємо і пишемо буття.

30 травня 2026 р.

  Філософські    Сенс життя

Сенс життя

Живемо в заручниках чужої волі,
Війна ламає людські долі.
У владі слуги та клеврети —
Взяли цей світ в щільні лабети.

Життя знецінене одним указом,
По світу розповзається проказа.
І запалав наш світ з дурної волі,
І попіл сиплеться з небес поволі.

І розумієш ти, що сенс — не речі,
Що мозок твій шукає втечі.
Знецінені слова, що говорили,
Знецінене життя, що так любили.

Лиш голос рідний чути хочеш:
Вдень, ввечері та серед ночі.
Ти просто прагнеш далі жити,
І кожну мить життя цінити.

Де буду завтра — я і сам не знаю,
Та сподівань в собі не полишаю.
Не марно сказано в Святому Слові,
Про заповіді віри та любові.
25.04.2026

  Філософські    Сенс життя

Сенс життя

Думки як звалище життя,
Шукаю в ньому золоті краплинки.
Я знаю — то є сенс буття,
Його шукати буду без зупинки.

А якщо ні — навіщо все воно?
Оте життя, мов сіре існування.
Мине — не зрозумієш ти того,
Чи справді жив, чи бачив ти світання?

Життя горить, як смолоскип в ночі,
Коли є ціль, любов і сподівання.
Або десь тліє, тихо в забутті,
Не знаючи про власне існування.

Я віднайду краплинку у житті,
Той діамант, за яки́й варто битись.
Я прокладу дорогу у пітьмі,
І зроблю все, щоб не помилитись.

Той сенс життя, шукаю я,
Знайду його у русі, у дорозі,
Для цього розгребу сміття,
І та краплинка буде у нагоді.
02.04.2026 Роздуми

  Філософські    Таргани

Таргани

Думки лізуть, мов таргани
Із голови моєї,
Спритність потрібна, щоб не втекли —
Щоб не бігти за нею!

Тільки відволікся чи забарився —
Думка вже зовсім не та.
Глянеш на них — одні таргани,
І в голові — суєта.

Усамітнився, шуму позбувся,
Здалось — настала пора
Складати фрази, строфи писати,
Та знову нова біда.

Ховаються спритні, сидять у засідці,
Вуса одні лиш стирчать…
Не знаєш, куди ж це поділись вони,
Чому таргани мовчать?

Потрібен нам спалах, життя потік,
Як тарганам — те світло!
Він розіб’є темряву й морок,
Дасть для забігу поштовх.

Думку дістану із суєти,
З глибин голови моєї.
Я тарганів вишикую в стрій —
Хай стануть моєю стрілою!

Із метушні, із темноти
Я заповню аркуш свій:
В фрази складу, строфу напишу —
І готовий віршик мій.

Але один… найхитріший з усіх —
Під стіл забіг, причаївся.
Він почекає, поки я сплю,
Щоб завтра знов я з’явився.
31.03.2026

  Філософські    Тінь

Тінь

Натхнення все моє пішло,
І муза теж мене лишила,
Думки, як риба, у тиші,
Вистрибують, щезають,
Лиш кільця по собі лишили.

А я один, і спогади спливають потаємні,
За мною тягнуться, мов той густий кисіль,
І всі вони один за одним неприємні,
Одна відраза лізе звідусіль.

Бувають у житті такі ось віхи,
Що залишають по собі суцільну тінь,
І ти, як не старайся, в неї вступиш,
Потягнеться до тебе наче звір.

У кожного із нас є свої тіні,
Одна від сонця, що танцює біля нас,
Ще декілька тіней, що залишили нам тяжкі події,
І час від часу у самоті вислизують із нас.

Ти їх позбутися хотів би, та не в змозі,
Бо не від світла народились тіні ті,
І липнуть, тягнуться з тобою у дорозі,
Або спиняються з тобою в самоті.

Самотність і думки – така гидота,
Самотність, що знущається із нас,
І ти шукаєш, чим себе розважити,
Позбавитись від тіні хоч в цей раз.

Хтось спалює своє життя в роботі,
А хтось самотність топить у вині,
Хтось з голкою здружився і в польоті,
А хтось сидить, як я, народжує вірші.

А тіні час від часу слизьким студнем виповзають,
Як равлик той, що залишає клейкий слід,
І відчуття огиди, розпачу, відрази залишають,
Коли самотність тінню сірою захоплює твій світ.
18.03.2026 Роздуми

  Філософські    Чорна вода

Чорна вода

Я падаю в безодню
Я тону в темряві,
Ніщо мене не рятує,
Ніхто не допомагає.

Я намагаюся вдихнути,
А в ніс б'є сморід цієї пітьми
Я намагаюся закричати
Але ця темрява все ковтає.

Я намагаюся за щось вчепитися
Але ця яма темна і пуста
Я нескінченно падаю і падаю
І відчуваю себе дрібною комахою.

Рот відкрив- темрява все заліпила
І мій крик десь в мені зник
Я стаю все меншим і меншим
Вона тисне і стирає останні думи мої.

Це мій кінець.
Я здався їй в полон-
Чорна хмара в серце потрапила
І ось я вже- чорне море
Що жертву собі шукає.

Тече моя чорна вода,
Затоплює від краю до краю
І тільки на дні, як стара біда,
Сплять доброта та співчуття.

Хто зможе туди пробитися?
Їх роздивитися та розбудити?
Хто насмілиться підійти?
Щоб знову до світла вивести мене..?

  Філософські    Слово – це мистецтво

Слово – це мистецтво

Слово – це мистецтво,
І слово може ранить.
Слово – шанолюбство
Безвтратна його пам'ять.

Слово – це людина,
Слово, мов перлина.
Слово може ранить,
А може ніжно вабить.

24.05.2026, Івушка Моргентал

[contact-form-7 id="87" title="Formularz 1"]
[contact-form-7 id="87" title="Formularz 1"]